Sopot jest wyjątkowym miastem, często określanym miastem artystów lub kultury.
Polecamy odwiedzenie wyjątkowych instytucji kultury w Sopocie i zakup ich nietuzinkowych pamiątek online.

Goyki 3 Art Inkubator

Goyki 3 Art Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych.

Zajmuje się także budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Dokumentuje zjawiska towarzyszące życiu kulturalnemu oraz popularyzuje kulturę i historię miasta Sopotu. Willa na Goyki 3, która od października 2021 jest siedzibą Art Inkubatora, pozwoliła na uruchomienie aktywności wynikających z triady turysta-mieszkaniec-artysta. Obecnie dostępna do zwiedzania jest zabytkowa wieża i wybrane przestrzenie wewnątrz.

Od lutego 2022 zostało udostępnione także Muzeum Miejsca. Ogólnodostępny park jest nie tylko miejscem pomników przyrody i współistnienia pszczół dzikich i hodowlanych, ale także spotkań społeczności lokalnej z artystami, którzy wystawiają performance czy tworzą instalacje w przestrzeni.

W sprzedaży internetowej można kupić m.in. bilety do kina na Goyki, pocztówki, piny, torbo/kocyk, a także można nabyć abonament na biurko (w sali coworkingowej w przestrzeni wspólnej na Goyki).

Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Architektem willi był Walter Schulz. Misją Muzeum jest gromadzenie i popularyzacja wiedzy na temat Sopotu poprzez budowanie żywej relacji z mieszkańcami oraz działalność naukowo-badawczą. Muzeum Sopotu organizuje wystawy, projekty społeczne i edukacyjne oraz kolekcje poświęcone kulturze i historii Miasta.

W sprzedaży internetowej można kupić piękne plakaty nawiązujące do historii miasta, książki, notesy, torby, zakładki, pocztówki, magnesy i inne gadżety przeznaczone dla turystów i miłośników Miasta Sopotu.

Państwowa Galeria Sztuki

Państwowa Galeria Sztuki realizuje wystawy sztuki współczesnej i tradycyjnej, prezentujące różnorodne zjawiska artystyczne. Poza działalnością wystawienniczą, prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.

Galeria prezentowała indywidualne wystawy wybitnych twórców (m.in. Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Jerzego Nowosielskiego, Izy Tarasewicz czy Roberta Kuśmirowskiego) oraz obszerne kolekcje prywatne( m.in.: Wojciecha Fibaka , Toma Podla ); jak i zbiory muzealne (m.in. Lwowskiej Galerii Sztuki czy Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie).

W sprzedaży internetowej oferują m.in.: katalogi wystaw, bilety roczne na wystawy, notesy, torby, worki.

Zapraszamy do odwiedzenia obiektów instytucji kultury w Sopocie!